Bredstrup-Pjedsted - Badminton
www.Bredstrup-Pjedsted.dk
Hjemmeside for lokalsamfundet

Så blev det sidste spilledag for ungdomsspillerne i badminton og vi kan se tilbage på en sæson, hvor alle havde mulighed for at lære at spille badminton eller få forbedret deres spil. Mange havde også mulighed for at prøve kræfter mod andre spillere ved både klubmesterskaber og begynderstævner. 

Læs mere...

RESULTATLISTE – KLUBMESTERSKAB 2017 – BADMINTON

Herresingle motion
1. Anders Christiansen
2. Tommy Erbs

Herredouble motion
1. Tommy Erbs/Poul Jensen
2. Christian Schiøler/Brian H. Hansen

Damedouble motion
1. Helle Specht/Jannie A. Pagh
2. Birthe Sørensen/Jane Lysemose

Mixed double motion
1. Dorte Nielsen/Tommy Erbs
2. Helle Specht/Christian Specht

Herresingle ungdom U13-15
1. Jakob Laursen
2. Oliver Bertelsen

Herresingle ungdom U11
1. Andreas Hovborg
2. Peter Stjernholm

Herresingle ungdom U9
1. Mikkel Schubert
2. Markus G. Jensen

Badminton har afviklet Klubmesterskaber søndag den 22.3.15

Vi siger tak til alle deltagerne fordi I spillede med stor energi og entusiasme. Det blev en god dag afviklet i god stemning. Tak til forældre og andre tilskuere der lagde vejen forbi Hallen på en søndag med masser af sol.
Læs mere...

Herresingle Motion
1. (P.1) Tommy Erbs
2. (P.2) Søren Kjær Poulsen
3. (P.3) Paul Skriver
4. (P.4) Gert Agner Rasmussen
5. (P.5) Poul Jensen

Herredouble Motion
1. (P.1) Tommy Erbs / Eigild Christensen
2. (P.2) Brian Hansen / Christian Schiøler
3. (P.3) Christian Specht / Poul Jensen
4. (P.4) Carsten Jørgensen / Henrik Erbs

Damedouble Motion
1. (P.1) Birthe Sørensen / Birthe Tastesen
2. (P.2) Hanne Pedersen / Lotte Lissau

Mixed double Motion
1. (P.1) Tommy Erbs / Lotte Lissau
2. (P.2) Søren Kjær Poulsen / Birthe Tastesen
3. (P.3) Brian Hansen / Tove Vandsøe

Herredouble Veteran
1. (P.1) Søren Kjær Poulsen / Knud Kjær
2. (P.2) Arne Pedersen / Gert Agner Rasmussen
3. (P.3) Knud Erik Paulsen / Søren Kjærsgaard
4. (P.4) Erling Andersen / Jørgen Schytt
5. (P.5) Paul Skriver / Ove Christensen

Herresingle Ungdom 3
1. (P.1) Markus Kaa
2. (P.2) Emil Riber
3. (P.3) Aleksander Yde Jensen
4. (P.4) Peter Stjernholm
  
Herresingle Ungdom 1
1. (P.1) Rasmus Pedersen
2. (P.2) Thomas Damsgård
3. (P.3) Jonas Kissow Søndergård
4. (P.4) Nikolaj Kissow Søndergård
Afb Philip Riber

Herresingle Ungdom 2
1. (P.1) Kasper Drejer Møller
2. (P.2) Claes Jacob Petersen
3. (P.3) Julian Jørgensen
4. (P.4) Benjamin Rasmussen 

Herredouble Ungdom 1
1. (P.1) Rasmus Pedersen / Julian Jørgensen
2. (P.2) Matthias Agner Rasmussen / Benjamin Rasmussen
3. (P.3) Thomas Damsgård / Kasper Drejer Møller
4. (P.4) Claes Jacob Petersen / Jonas Kissow Søndergård
Afb Philip Riber / Nikolaj Kissow Søndergård

 

Badmintonudvalget vil gerne takke alle deltagerne i sæsonens klubmesterskaber for en god og hyggelig dag med mange gode og underholdende kampe. 
Vi takker vores sponsorer for præmier og for øl/vand til spillerne.

Hilsen Badmintonudvalget    

Resultater
Bredstrup-Pjedsted IF, Badminton

Resultatliste

Single Ungdom 
 1. (P.1) Mathias Anderson
 1. (P.1) Daniel Pedersen
 1. (P.1) Mads Hejn
 1. (P.1) Rasmus Pedersen
 5. (P.2) Rasmus Tiedemann
 5. (P.2) Louise Damsgård
 5. (P.2) Thomas Damsgård
 5. (P.2) Philip Riber
 9. (P.3) Markus Kaa
 9. (P.3) Kasper Møller
 9. (P.3) Mathias Agner Rasmussen
 12. (P.4) Emil Riber
 12. (P.4) Julian Jørgensen
Afb Carl Jakob Petersen
Afb Jacob Hansen

Herredouble Motion 
 1. (P.1) Brian Hansen / Christian Schiøler
 2. (P.2) Tommy Erbs / Eigil Christensen
 3. (P.3) Poul Jensen / Christian Specht
 4. (P.4) Thomas Pedersen / Henrik Erbs

Damedouble Motion 
 1. (P.1) Birthe Sørensen / Dorte Nielsen
 2. (P.2) Aase Jørgensen / Lotte Lissau

Mixed double Motion 
 1. (P.1) Dorte Nielsen / Tommy Erbs
 2. (P.2) Eva Jespersen / Niels Jespersen
 3. (P.3) Aase Jørgensen / Poul Jensen
 4. (P.4) Tove Vandsøe / Brian Hansen

Herredouble Veteran
 1. (P.1) Knud Erik Paulsen / Søren Kjærsgaard
 2. (P.2) Erling Andersen / Jørgens Schytt
 3. (P.3) Verner Christensen / Bent Kleckers

Ungdom Double
 1. (P.1) Philip Riber / Mads Hejn
 1. (P.1) Julian Jørgensen / Mathias Anderson
 3. (P.2) Rasmus Pedersen / Thomas Damsgård
 3. (P.2) Markus Kaa / Kasper Møller
 5. (P.3) Rasmus Tiedemann / Mathias Agner Rasmussen
 5. (P.3) Daniel Pedersen / Emil Riber
Afb Jacob Hansen / Carl Jakob Petersen